Adam Hrebíček: Poľnohospodárstvo je fabrika pod holým nebom, pracovníci sú v blízkom kontakte s prírodou

Práca v poľnohospodárstve nie je nikdy monotónna, nesprevádza ju každodenná rutina.

Pracuje sa pod holým nebom so striedajúcimi sa ročnými obdobiami. „Je to fabrika pod holým nebom, pracovníci sú v blízkom kontakte s prírodou,“ opisuje farmár Adam Hrebíček, ktorý je regionálnym riaditeľom spoločnosti Sanagro pre oblasť Turiec. Jeho samotného bavilo poľnohospodárstvo už od malička. „Letné prázdniny som trávil u starých rodičov na dedine, čiže v čase žatvy. Bol som fascinovaný kombajnmi, traktormi a technikou,“ opisuje. Chodieval tiež na poľnohospodárske výstavy a vtedy sa rozhodol, že sa bude uberať touto cestou.

Študoval na Strednej poľnohospodárskej škole v Topoľčanoch a potom na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. V poľnohospodárstve pôsobí od roku 2015 a v spoločnosti Sanagro začal pracovať v roku 2016, keď nastúpil do Poľnohospodárskeho družstva Dolné Otrokovce ako agromechanizátor. „Staral som sa o rastlinnú výrobu a mechanizáciu a na začiatku roka 2017 som sa stal vedúcim tejto farmy,“ vysvetľuje Adam Hrebíček.

Na farmách pracujú mladí ľudia a aj tí skúsení, pred dôchodkom

Od roku 2021 pôsobí ako regionálny riaditeľ pre oblasť Turiec. „Na starosti teda nemám jednu farmu, ale štyri. A to Poľnohospodárske družstvo Turiec, Poľnohospodárske družstvo Mošovce, spoločnosť Agro – Háj a Agro – Háj Mošovce,“ vymenoval. Venujú sa poľnohospodárskej prvovýrobe, čiže produkcii trhových plodín a kŕmnych plodín pre hospodárske zvieratá či už pre mliekový chov hovädzieho dobytka, mäsový chov hovädzieho dobytka a mliečny chov oviec. Produkujú kravské a ovčie mlieko pre mliekarne a mäsový chov pre ďalších odberateľov. „Zamestnávame mladých ľudí od 20 rokov až po skúsených ľudí pred dôchodkom a v sezóne využívame aj dôchodcov,“ dodáva Adam Hrebíček. Na farmách pracuje 64 mužov a 21 žien.

Starší zamestnanci pracujú podľa jeho slov celý život na družstve a mladí pracovníci sú vychovaní svojimi rodičmi, ktorí tiež pracovali na družstvách, takže to majú v krvi. „Tí, ktorí nevedia o čom poľnohospodárstvo je, tak si to skúsia a rýchlo utečú do pohodlia fabrík alebo iných odvetví,“ dodáva Adam Hrebíček.

Nedostatok kvalifikovaných zamestnancov preto považuje za jednu z výziev poľnohospodárstva. Pripomína pritom, že v agrosektore veľmi rýchlo napreduje aj vývoj nových technológií a hľadá si cestu k mladým a šikovných ľuďom. Zároveň býva podľa jeho slov práca na farme v menšom kolektíve ľudí, ktorí sa navzájom poznajú a majú medzi sebou väzby.

Boj s klimatickými zmenami

Poľnohospodárstvo podľa Adam Hrebíčka aj na Slovensku zápasí s klimatickými zmenami a snaží sa im prispôsobiť. Hľadajú sa napríklad nové technológie a plodiny vhodné do našich podmienok. Súčasne riešia problémy ako premnožená divá zver či boj na trhu s komoditami a nízkymi odbytovými cenami. Orieškom býva aj legislatíva s problémy s ňou spojené. „Chceme v našom regióne rozvinúť systém hospodárenia nazývaný agrolesníctvo a samozrejme každý rok zvyšovať produkciu a kvalitu vypestovaných plodín, rozšíriť špeciálnu rastlinnú výrobu a nadojiť toľko mlieka, aby to bolo ekonomicky efektívne,“ opisuje.

ZDROJ: https://www.aktuality.sk/clanok/QMPmZfF/farmar-adam-hrebicek-polnohospodarstvo-je-fabrika-pod-holym-nebom-pracovnici-su-v-blizkom-kontakte-s-prirodou/

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:

Najnovšie články

Výhodná ponuka pre mäsiarstva:
Poctivé hovädzie len za 4,40 € bez DPH/kg

Získajte pre svoje mäsiarstvo poctivé hovädzie štvrte z našej lokálnej farmy v Častkove. Dobytok kŕmime výhradne slovenským domácim krmivom, vďaka čomu sa naše mäso vyznačuje vysokou kvalitou. Na štvrte vám ho rozdelí bitúnok v Holíči. Zvýhodnená cena 4,40 € bez DPH/kg navyše zahŕňa aj dopravu do Bratislavy. Neváhajte a kontaktujte nás.

Pre poctivých mäsiarov ponúkame na predaj pravé (samozrejme aj ľavé) Slovenské hovädzie štvrte z našej farmy v Častkove. Dobytok u nás kŕmime výhradne naším Slovenským krmivom. Na štvrte Vám to rozdelí bitúnok v Holiči a dopravu do Bratislavy zabezpečíme my.