Peter Kukan: Práca v poľnohospodárstve je úžasná v tom, že nepozná stereotyp

Každý deň, týždeň či mesiac je v poľnohospodárstve iný. Jednoducho, táto práca nepozná stereotyp.

A to je podľa farmára Petra Kukana na tejto profesii úžasné. „Stále sú tu nové a nové výzvy, ktoré vás posúvajú ďalej,“ opisuje.

Petra Kukana vždy bavila práca na poli a so zvieratami. Určite mal na tom veľkú zásluhu jeho otec, s ktorým odmalička chodil po roliach a staral sa o domáce zvieratá. A to mu zostalo až do dospelosti. „Nepamätám si, že by mi niekedy napadlo pracovať v nejakej inej oblasti, pretože ma táto práca pohltila so všetkým, čo k tomu patrí. Aj keď určite existujú pracovné oblasti, ktoré sú menej fyzicky a psychicky náročné,“ vysvetľuje.

Top dodávatelia mlieka

Vyštudoval na Strednej poľnohospodárskej škole v Nitre v odbore farmárstvo a do poľnohospodárstva nastúpil v roku 1999 po základnej vojenskej službe. Začínal ako pomocný agronóm na farme Agrovia v Horných Otrokovciach. Po niekoľkých rokoch sa stal mechanizátorom a neskôr pracoval ako agromechanizátor, mal na starosti stredisko v Agrovii a neskôr aj Poľnohospodárske družstvo Šalgovce. „Od roku 2023 zastávam funkciu regionálneho riaditeľa v Hlohoveckom regióne v spoločnosti Sanagro,“ približuje Peter Kukan. Má teda na starosti Food Farm Dolné Trhovište, EKO Food Farm Leopoldov, farmu Agrovia, Poľnohospodárske družstvo Dolné Otrokovce a Poľnohospodárske družstvo Šalgovce, ktoré sa stali súčasťou spoločnosti Sanagro v roku 2018. „Zaoberáme sa rastlinnou a živočíšnou výrobou. V rastlinnej výrobe pestujeme plodiny na 6970 hektároch pôdy. Z toho sme na farme EKO Food Farm Leopoldov prešli v roku 2024 na 960 hektároch na pestovanie ekologických plodín,“ približuje Peter Kukan.

V konvenčnej výrobe pestujú na farmách obilniny, olejniny, strukoviny a krmoviny pre hovädzí dobytok. V živočíšnej výrobe sa zaoberajú chovom mliečneho dobytka. „V rámci prvovýrobcov mlieka sa pasujeme medzi top dodávateľov s dennou dodávkou 28 000 litrov mlieka,“ dodáva Peter Kukan. Na farmách spolu pracuje podľa jeho slov 75 zamestnancov a 18 technicko -hospodárskych pracovníkov.

Práca v poľnohospodárstve je vhodná pre aktívnych ľudí so vzťahom k prírode

Svoju prácu bral Peter Kukan zo začiatku ako každé iné zamestnanie, až postupom času si uvedomil zodpovednosť, ktorú má. „Táto práca sa stala silnou súčasťou môjho života,“ dodáva. Kladie sa v nej podľa jeho slov veľký dôraz na modernizáciu, dôležitá je práca s ľuďmi a medziľudské vzťahy. Na farmách panuje priateľská atmosféra a kolektívny duch, ale podstatná je tiež odbornosť a kvalita.

Priznáva, že záujem o toto povolanie je všeobecne slabý na celom Slovensku a zvlášť v regióne, kde je veľa iných možností zamestnania. Peter Kukan by však prácu v poľnohospodárstve odporučil mladým a tiež všetkým aktívnym ľuďom, ktorí majú vzťah k zvieratám a k prírode. „Toto odvetvie je skvelé v tom, že nie je možné, aby ste v ňom zažili stereotyp. Nemáte preto veľa možností, ako prísť k vyhoreniu,“ vyzdvihuje farmár.

Zároveň je to práca vonku a so živými zvieratami, preto ju často ovplyvňujú faktory, ktoré človek nedokáže zmeniť. Preto je podľa neho veľkým úspechom mať na farmách kvalitných, zanietených a oddaných ľudí.

Rád by farmy viedol k tomu, aby z nich boli moderné, stabilizované a konkurencieschopné spoločnosti s množstvom kvalitných a pracovitých ľudí. Zároveň si želá, aby bolo toto povolanie atraktívne aj pre mladých ľudí a napomohli tak k ešte väčšej modernizácii celého agrosektora.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/yrJ6YTb/farmar-peter-kukan-praca-v-polnohospodarstve-je-uzasna-v-tom-ze-nepozna-stereotyp/

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:

Najnovšie články

Výhodná ponuka pre mäsiarstva:
Poctivé hovädzie len za 4,40 € bez DPH/kg

Získajte pre svoje mäsiarstvo poctivé hovädzie štvrte z našej lokálnej farmy v Častkove. Dobytok kŕmime výhradne slovenským domácim krmivom, vďaka čomu sa naše mäso vyznačuje vysokou kvalitou. Na štvrte vám ho rozdelí bitúnok v Holíči. Zvýhodnená cena 4,40 € bez DPH/kg navyše zahŕňa aj dopravu do Bratislavy. Neváhajte a kontaktujte nás.

Pre poctivých mäsiarov ponúkame na predaj pravé (samozrejme aj ľavé) Slovenské hovädzie štvrte z našej farmy v Častkove. Dobytok u nás kŕmime výhradne naším Slovenským krmivom. Na štvrte Vám to rozdelí bitúnok v Holiči a dopravu do Bratislavy zabezpečíme my.