kombajn

PRIEKOPNÍK EURÓPSKEHO DRUŽSTEVNÍCTVA: KTO BOL SAMUEL JURKOVIČ?

Väčšine ľudí znie jeho meno minimálne povedome, no nie každý si ho hneď spojí s poľnohospodárskou brandžou. Zoznámte sa so Slovákom, ktorý spravil slovenskej pôde dobré meno vo svete.

Revitalizácia roľníckeho družstva Samuela Jurkoviča, člena skupiny Sanagro, pre nás znamená oveľa viac než len pracovný úspech. Sme hrdí, že sa nám podarilo znova postaviť na nohy družstvo, ktoré má šírenie patriotického posolstva priamo vo svojom mene. Pýtate sa, kto bol Samuel Jurkovič? Na pohľad charizmatický muž, zručný obchodník, národovec, umelec, ale aj zanietený ochranca prírody a húževnatej práce slovenského ľudu. 

(Takmer) prvý v Európe

Samuel Jurkovič sa najväčšmi preslávil založením úverového ľudového družstva. Jeho Spolok gazdovský, ustanovený v roku 1845, bol druhým družstvom v Európe a iba o vlások mu ušlo prvenstvo. Úplne prvé európske družstvo vzniklo tri mesiace predtým v britskom meste Rochdale. 

Netrvalo dlho a Jurkovičov podnikateľský nápad sa stal inšpiráciou pre ďalších, a tak sa v druhej polovici 19. storočia na Slovensku začali družiť nové a nové spolky – zvané gazdovské či hospodárske. Na spôsob sporiteľní pomáhali roľníkom nielen vo forme finančnej podpory, ich prínos spočíval aj vo zvyšovaní finančnej gramotnosti Slovákov. 

Žiadne žúry

Jurkovič sa snažil motivovať pracovitých poľnohospodárov k zveľaďovaniu ich statkov a zároveň ich chrániť pred nekalými praktikami chamtivých úžerníkov. Celá jeho podnikateľská činnosť nesie v sebe silný morálny rozmer. Niektoré body v Jurkovičových stanovách pre žiadateľov o úver vyznievajú dnes priam až úsmevne. Tak napríklad: kto chcel čerpať z peňazí členov spolku, musel sa zaviazať, že bude žiť čestne a mravne, nebude sa opíjať, nezriadene ponocovať ani hrávať karty. 

Pravidlo dvoch stromov

Kurióznych pravidiel, ktoré Jurkovič vymyslel a spísal, bolo viac. Najviac zaujme pravidlo dvoch stromov. Je nekomplikované, ľahko realizovateľné a výstižne ilustruje Jurkovičovo ekologické cítenie, ako aj úctu k slovenskej pôde: Každý družstevník musel prisľúbiť, že raz ročne nasadí na obecnom pozemku dva nové stromy.

Za zmienku stojí, že súčasní majitelia roľníckeho družstva Samuela Jurkoviča sa rozhodli znovu nadviazať na zabudnutú tradíciu vysádzania stromov. Chcú tak vzdať symbolický hold nielen Jurkovičovmu nápadu, ale aj prírode. Veď napokon, práve tá je ich hlavným „chlebodarcom“. 

Ekonóm aj básnik

Samuel Jurkovič bol vzácnym typom človeka, ktorý vie uvažovať ako pragmatický ekonóm, ale dušou je umelec. Hoci ho poznáme predovšetkým ako družstevníka a „finančného pioniera Európy“, menej sa o ňom vie, že veľmi rád písal. Pravidelne prispieval do dobových časopisov a dokonca je autorom viacerých pedagogických kníh či básní. Zaslúžil sa o založenie čitateľských spolkov a obecných knižníc a bol tiež jedným z piatich oduševnených národovcov, čo v niekdajšej Nitrianskej stolici založili Slovenské národné divadlo. 

Renesančný človek

Je priam neuveriteľné, že popri všetkých ďalších aktivitách sa Jurkovič stíhal realizovať ešte aj ako učiteľ, notár, navyše patril k zakladateľom Matice slovenskej a k účastníkom prípravy povstania v rokoch 1848 až 1849. 

Hodí sa pre neho označenie „renesančný človek“, pretože všetko, do čoho sa pustil (a nebolo toho málo!), robil naplno a s novátorským prístupom. O jeho chuti ísť mimo vychodených trás svedčí aj vášeň pre nové poľnohospodárske plodiny. V čase, keď sa ľudia z opatrnosti štítili všetkého nového na poliach, on bol prvým, kto vítal zmenu a inšpirácie zo sveta s otvoreným náručím.  

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:

Najnovšie články

Výhodná ponuka pre mäsiarstva:
Poctivé hovädzie len za 4,40 € bez DPH/kg

Získajte pre svoje mäsiarstvo poctivé hovädzie štvrte z našej lokálnej farmy v Častkove. Dobytok kŕmime výhradne slovenským domácim krmivom, vďaka čomu sa naše mäso vyznačuje vysokou kvalitou. Na štvrte vám ho rozdelí bitúnok v Holíči. Zvýhodnená cena 4,40 € bez DPH/kg navyše zahŕňa aj dopravu do Bratislavy. Neváhajte a kontaktujte nás.

Pre poctivých mäsiarov ponúkame na predaj pravé (samozrejme aj ľavé) Slovenské hovädzie štvrte z našej farmy v Častkove. Dobytok u nás kŕmime výhradne naším Slovenským krmivom. Na štvrte Vám to rozdelí bitúnok v Holiči a dopravu do Bratislavy zabezpečíme my.