TIETO FARMY DÁVAJÚ PRÁCU DOMÁCIM. A PODPORUJÚ REGIÓN

Čerstvé mlieko i vajcia od sliepok z výbehu. Aj to majú “po ruke” obyvatelia Senicka z družstiev firmy Sanagro.

Družstvá v Senici, Sobotišti, Častkove a vo Vrbovciach podporujú zveľaďovanie regiónu Senica. V ponuke voľných pracovných miest uprednostňujú prioritne miestnych obyvateľov a do rozpočtov obcí ročne prispievajú nadštandardné sumy. Družstvá platia riadne a vždy načas nájomné za pôdu a mlieko od ich kráv majú „domáci vždy po ruke“ v miestnom mliečnom automate.

Poľnohospodárstvo sa na „Senicku“ traduje od nepamäti. Hoci sa v uplynulom desaťročí presťahovalo za prácou do väčších miest mnoho tamojších ľudí, „koronakríza“ a zmeny v ekonomike ich môžu postupne vrátiť späť. Kým aktuálna kríza priniesla škrtanie pracovných miest naprieč odvetviami, práca na poliach a so zvieratami ostala stabilná. Kľúčovým však v tomto prípade zostáva hlavne to, kto družstvo vlastní, ako sa oň stará, koľko investuje do výroby a, v neposlednom rade, aj do zamestnancov.

Farmy Sanagro Senica, Roľnícke družstvo Samuela Jurkoviča v Sobotišti, Roľnícke družstvo Častkov a ekofarma Euroagro Senica so sídlom vo Vrbovciach, majú spoločného majiteľa – slovenskú spoločnosť Sanagro. Sú príkladom profesionálneho riadenia, z čoho majú prospech nielen zamestnanci, ale aj samotné obce a domáci obyvatelia.

Ako sa to dá? Poďme sa spolu pozrieť na pár zaujímavých faktov.

ZODPOVEDNOSŤ V REGIÓNE JE NA PRVOM MIESTE

Farmy sa dajú v regióne považovať za stabilného zamestnávateľa, zaisťujú zamestnanie a obživu desiatkam rodín, prevažne miestnym. Za svojich ľudí štátu riadne a načas odvádzajú všetky platby, ktoré slúžia na zdravotnú starostlivosť či budúci dôchodok. Navyše, nielen zamestnanci, ale aj obyvatelia okolitých obcí, majú pravidelný prístup k čerstvému mlieku priamo z družstva, ktoré si môžu zakúpiť v mliečnych automatoch. Rovnako tak majú k dispozícii aj čerstvé vajcia od sliepok chovaných vo voľnom výbehu.

Z fariem majú prospech aj obce, v katastroch ktorých hospodária farmy zo Sanagra, a to v podobe financií do obecných rozpočtov. Každá farma je totiž povinná z nehnuteľností, ktoré využíva, platiť daň. Tú následne môže mesto alebo obec využiť na skvalitnenie života svojich občanov. Pre ilustráciu – od roku 2017 až po vlaňajšok štyri spomínané družstvá odviedli do pokladníc takmer 400-tisíc eur.

ŠANCA NA RAST ZAMESTNANOSTI

To zďaleka nie je všetko. Družstvá v senickom regióne obhospodarujú úctyhodných 6-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, na ktorých sa pestuje pšenica, jačmeň, ovos, kukurica, repka, či slnečnica. Výroba bude v najbližších sezónach doplnená aj o cibuľu, pestovanie zemiakov, mrkvy, petržlenu, červenej repy a cukrovej repy, vďaka čomu sa počet pracovných miest priamo v regióne môže zvýšiť. Taktiež výroba na farme v Sobotišti sa rozšírila o chov nosníc vo voľnom výbehu.

Na to, aby mohli tieto družstvá aj naďalej fungovať a prosperovať, potrebujú pevnú ruku, zodpovedného, ale aj chápajúceho majiteľa. Toho našli práve v spoločnosti Sanagro, čoho dôkazom je nielen nárast produkcie a zrealizované investície, ale hlavne pozitívny vývoj zamestnanosti a permanentné zveľaďovanie družstiev.

O NÁJOMNÚ PÔDU JE ODBORNE POSTARANÉ

Kľúčovou témou zostáva starostlivosť o pôdu. O jej kvalitu sa majiteľ družstiev v Senici, Sobotišti, Vrbovciach a Častkove príkladne stará. Pravidelne ju vyvápňuje a hnojí maštaľným hnojom, čím jej dodáva potrebnú organickú zložku – teda najkvalitnejšie živiny. Farma Euroagro so sídlom vo Vrbovciach dokonca hospodári v ekologickom režime, ktorý má priaznivejší dopad na tamojšie životné prostredie, a produkuje aj zdravú výživu pre obyvateľov. Väčšinu poľnohospodárskej pôdy majú družstvá v prenájme od miestnych obyvateľov. Tí si tak môžu byť istí, že o ich pôdu je veľmi dobre a odborne postarané.

ČÍSLA, KTORÉ BY MALI OBYVATELIA REGIÓNU POZNAŤ:

  • 74 je priemerný počet zamestnancov za posledných 5 rokov, ktorým dávajú prácu farmy v Senici, Sobotišti, Častkove a vo Vrbovciach patriace pod Sanagro
  • Až 93 % z nich tvoria miestni obyvatelia
  • 3 milióny 334 tisíc litrov surového kravského mlieka vyprodukovala za minulý rok miestna farma v Sobotišti
  • 25 tisíc ton plodín dopestovali spomínané farmy v senicko/myjavskom regióne
  • 177 tisíc EUR zaplatili v roku 2020 farmy prenajímateľom za pôdu, ktorú užívajú
  • 628 tisíc EUR investovali družstvá za posledné 2 roky na zlepšenie ich chodu
  • 105 tisíc EUR bolo odvedených do rozpočtu miest a obcí v katastri, kde tieto farmy hospodária vo forme miestnych daní

Sanagro a jeho farmy chcú neustále meniť veci k lepšiemu a byť natrvalo špička medzi podnikmi v poľnovýrobe.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:

Najnovšie články

Výhodná ponuka pre mäsiarstva:
Poctivé hovädzie len za 4,40 € bez DPH/kg

Získajte pre svoje mäsiarstvo poctivé hovädzie štvrte z našej lokálnej farmy v Častkove. Dobytok kŕmime výhradne slovenským domácim krmivom, vďaka čomu sa naše mäso vyznačuje vysokou kvalitou. Na štvrte vám ho rozdelí bitúnok v Holíči. Zvýhodnená cena 4,40 € bez DPH/kg navyše zahŕňa aj dopravu do Bratislavy. Neváhajte a kontaktujte nás.

Pre poctivých mäsiarov ponúkame na predaj pravé (samozrejme aj ľavé) Slovenské hovädzie štvrte z našej farmy v Častkove. Dobytok u nás kŕmime výhradne naším Slovenským krmivom. Na štvrte Vám to rozdelí bitúnok v Holiči a dopravu do Bratislavy zabezpečíme my.