29.01.2020

Prestaňme už deliť farmárov na malých a veľkých

Veľkosť farmy ani počet zvierat neurčuje to, či je poľnohospodár poctivý, tvrdí v rozhovore pre HN Michal Dobiš, finančný riaditeľ skupiny SANAGRO.


Ako často sa stretávate s tým, že farmám sa z ekonomického hľadiska nedarí?

Obávam sa, že až príliš často.

Čo je za tým?

Situácia v poľnohospodárskych podnikoch na Slovensku je veľmi paradoxná. Uvediem príklad: v jednej dedine nájdete farmu, ktorá je na pokraji krachu, nemá prostriedky na základné veci a je vysoko zadlžená. No hneď susedná farma dosahuje výborné výsledky, má krásny a upravený areál, moderné stroje a funguje výborne.

Pôsobíte ako finančný riaditeľ poľnohospodárskej skupiny SANAGRO už štvrtý rok. Ako hodnotíte stav poľnohospodárstva na Slovensku?

Ide o mimoriadne komplikované odvetvie, čo sa odráža aj vo všetkých jeho ekonomických súvislostiach. Celú situáciu navyše sťažuje aj fakt, že na súčasnom stave agro sektora sa do značnej miery podpísala história. Budem konkrétnejší, v posledných rokoch som mal možnosť spoznať viacero fariem. Videl som, ako fungujú a čo sú ich najčastejšie problémy. Väčšinou je to nízka produktivita práce. Tá ale nepramení z toho, že by ľudia vo výrobe nevedeli pracovať, ale skôr je to spôsobené nesprávnou organizáciou práce. Ďalším veľmi častým problémom sú nesprávne investičné rozhodnutia. 

Čo tým myslíte?

Hovorím o slabom riadení a využívaní existujúcich kapacít. To často vyvoláva neefektívne investície do strojov a technológií, ktoré potom nie sú farmy schopné z dôvodu neefektívnej organizácie práce dostatočne využívať. Vo finále sa ukážu ako neekonomické a nedokážu si na seba zarobiť. Tieto kroky logicky odčerpávajú zdroje ostatným efektívnym činnostiam a zhoršujú celkovú finančnú situáciu podniku.

Keď sa povie družstvo, verejnosť si predstaví zanedbaný areál s takmer rozpadnutými stavbami, všade veľa blata a neporiadok. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že ľudia nemajú veľmi dobrú mienku o poľnohospodárstve.

Presne tak. Pod „družstvom“ si ľudia automaticky predstavia niečo negatívne, nesprávne fungujúce, zastarané a všeobecne zlé. Družstvo je pritom len jednou z viacerých právnych foriem. Ak chceme hovoriť o poľnohospodárskych podnikoch, mali by sme hovoriť v prvom rade o „farmách“. Farma je totiž subjekt, ktorý sa venuje poľnohospodárskej výrobe a môže fungovať dobre, alebo aj zle. Aj v našej skupine sú farmy, ktoré sú vo veľmi dobrej kondícii, ale máme aj také, ktoré sme preberali v absolútne zúfalej situácii a snažíme sa ich obnoviť.

Prevláda názor, že agro sektor má vysoký potenciál, no nízke riziko. Je aj to dôvodom, prečo dnes čoraz viac firiem investuje do poľnohospodárstva ako napríklad pred desiatimi rokmi?

Nepovedal by som, že dnes firmy častejšie investujú do poľnohospodárstva. Vnímate to zrejme preto tak, že poľnohospodárstvu sa média zhruba dva roky intenzívnejšie venujú. Investície tu boli vždy, ale určite nesúviseli s tým, že v tomto sektore by sa dal dosiahnuť vysoký výnos s nízkym rizikom. Práve naopak, v poľnohospodárstve bojujete s jedným veľmi špecifickým, mimoriadne významným a takmer neovplyvniteľným rizikom, ktoré v iných odvetviach nenájdete. Je ním počasie. Má takú silu, že v priebehu niekoľkých okamihov dokáže rozhodnúť o tom, ako dopadne vaša celoročná práca a investované prostriedky.

Často sa hovorí, že malým farmám sa nedarí a treba im pomáhať. Za veľkými stojí kapitálovo silná spoločnosť, tie pomoc nepotrebujú. Je tomu tak?

S týmto tvrdením som sa stretol už aj ja, no je nesmierne zavádzajúce. Obnove slovenských fariem a vlastne celému odvetviu by výrazne pomohlo, keby sa farmári prestali deliť na veľkých a malých - či už sa pozeráme na objem tržieb, výmeru alebo počet zvierat. Rozdeľujme poľnohospodárov na poctivých a nepoctivých a podporujme tých, ktorí tvoria hodnoty a majú záujem dlhodobo rozvíjať poľnohospodárstvo na Slovensku.

SANAGRO doposiaľ vlastní 10 fariem hlavne na západe a strede Slovenska, len pred pár dňami ste ohlásili kúpu ďalších 8 fariem a 4 bioplynových staníc od skupiny ESIN, čím sa rozrastáte aj na východ. A to všetko za 7 rokov. Považujete tento rast za bezpečný?

Áno, je rýchly, ale ak by bol nebezpečný, nerealizovali by sme ho. Nebezpečným môže byť len to, čo nedokážeme riadiť. Náš rast sa snažíme veľmi dôkladne riadiť a myslím, že zatiaľ sa nám to aj darí. Takže nemám obavu z toho, že by rast skupiny SANAGRO mal predstavovať akékoľvek nebezpečenstvo alebo riziko do budúcna.

Čo skupine prináša jej veľkosť?

Pracujeme na tom, aby všetky spoločnosti v rámci skupiny SANAGRO profitovali z toho, že vieme zdieľať veľa informácii a dôležitých dlhodobých skúseností medzi jednotlivými výrobnými manažérmi. Inak povedané - benefitujeme z toho, že sa nemusíme učiť na vlastných chybách. Dôležitá je efektívna komunikácia a spájanie ľudí, ktorí sa venujú rovnakým veciam. Výsledkom je, že všetky farmy si navzájom pomáhajú pri zlepšovaní. Možno to vyzerá krásne a jednoducho, treba si ale uvedomiť, že výsledky akýchkoľvek zavedených opatrení dosiahnete v poľnohospodárstve až v horizonte niekoľkých rokov. Je absolútne skvelý výsledok, ak sa vám to podarí v priebehu dvoch či troch rokov.

Koľko trvá ozdravenie farmy?

Tri až päť rokov.

Aké sú vaše prvé kroky, ktoré musíte urobiť, keď začleňujete farmy do portfólia?

Za kľúčové považujem dať ľudom na farme jasne najavo perspektívu a úprimnú snahu pomôcť. Dnes pracuje v agrosektore asi 4 percentná ľudí, čo je veľmi málo a každý nový zamestnanec sa hľadá veľmi ťažko.

Ako veľké má byť SANAGRO do budúcna?

To je dobrá otázka. Úprimne, nemáme vyšpecifikované konkrétne kritérium veľkosti. Ale keď sa na SANAGRO pozriete cez európsku či svetovú optiku, tak zistíte, že nie sme v žiadnom ohľade veľkou firmou, ale skôr sme jednou z tých menších. Alebo až najmenších.

Plánujete ešte v blízkom horizonte dokupovať aj ďalšie farmy?

Teraz je prioritné, aby sme začlenili do nášho portfólia farmy, ktoré sme kúpili len nedávno. Predpokladám, že sa tak stane až v priebehu budúceho roka a istý čas potrvá, kým sa organizačne zjednotíme.

KTO JE MICHAL DOBIŠ
Štyri roky pôsobí ako finančný riaditeľ a člen predstavenstva poľnohospodárskej skupiny SANAGRO. Predtým pôsobil ako finančný riaditeľ private equity projektov v rámci EASTFIELD Group na Slovensku. Zároveň v minulosti pôsobil pre spoločnosť PricewaterhouseCoopers na oddelení poradenstva, pre klientov z rôznych odvetvi, hlavne však v oblasti projektového riadenia. Svoju profesionálnu kariéru začínal budovaním Shared Service Centra v Bratislave pre spoločnosť Accenture a následne pôsobil v rámci projektu polikliník ProCare.

Ponuka pre mäsiarov