Iniciatívou Naši farmári chce spoločnosť Sanagro a ostatní poľnohospodári ukázať, ako sú extrémne dôležití pre naše hospodárstvo.
Oľga je 50-tnička, ktorá väčšinu svojho života zasvätila jednému zamestnávateľovi – spoločnosti Food Farm v Dolnom Trhovišti. Za tých viac ako 30 odpracovaných rokov v agrosektore zažila veľa. Vie, aké boli porevolučné roky, prežila otvorenie trhu i likvidáciu farmárov dovozom lacných potravín zo zahraničia. Po ekonomickej stránke a následne aj po tej personálnej.
Kým v minulosti boli družstvá plné mladých ľudí, dnes sú tu ľudia po škole skôr raritou. Ale existujú aj také príklady. Oľgin kolega Michal je v Dolnom Trhovišti najmladším členom „farmárskej rodiny“. Má 20 a v agrosektore je nováčikom. Tento mladý človek sa stará o ošetrovanie teliat, a na farmu prišiel tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu.
„Táto kríza odkrýva mnohé otázky a problémy v agrosektore, o ktorých sa nehovorí. Na začiatku bola snaha ochrániť našich ľudí pred ochorením COVID-19 a tá nás neskôr postrčila k myšlienke iniciatívy, ktorá by poukázala na to, aký je agrosektor dôležitý, obzvlášť v čase krízy. Preto sme rozbehli iniciatívu Naši farmári, ktorej primárnou myšlienkou je upozorniť na dôležitosť nášho odvetvia a ukázať verejnosti, že hrdinovia sú aj v radoch farmárov,“ hovorí Tomáš Kohút, generálny riaditeľ slovenskej poľnohospodárskej spoločnosti SANAGRO.
Tá riadi 10 družstiev na západe a strede Slovenska.
SANAGRO: agrosektor treba omladiť
Jedným z cieľov iniciatívy Naši farmári je poukázať na to, že pracovníci družstiev či fariem patria do najohrozenejšej skupiny ľudí. Vírus je totiž nebezpečný najmä pre staršiu vrstvu obyvateľstva, ktorá je na farmách primárne zastúpená. Podľa oficiálnych štatistík tu pracujú menej ako 4 percentá ľudí, z toho ich priemerný vek je 47 rokov.
„Našou snahou je iniciatívou postupne meniť myslenie ľudí. Poľnohospodárstvo je jednou z najdôležitejších oblastí ekonomiky akejkoľvek krajiny. Avšak práve kvôli nízkemu podielu na zamestnanosti krajiny a teda aj slabej voličskej základni, ako aj vďaka politike dovozu potravín zo zahraničia a nedostatku finančných zdrojov a následne investícií sa dostalo na okraj záujmu nielen štátu, ale aj obyvateľstva. Dovolím si povedať, že v dnešnej dobe má drvivá väčšina fariem problém s nedostatkom mladých ľudí a s tým, ako ich pritiahnuť. Ak však chceme byť progresívni, farmy musíme postupne omladzovať,“ uvádza Tomáš Kohút zo SANAGRA.
Podľa vnútorných analýz spoločnosti, ktorá zamestnáva dovedna 280 ľudí, tvoria ľudia v preddôchodkovom veku až polovicu pracovníkov, pričom mladí ľudia od 20-29 rokov predstavujú ani nie pätinu. Európske štatistiky dokonca hovoria, že na celom Slovensku pracuje v agrosektore len 19 percent ľudí pod 40 rokov, pričom podobná situácia je v celej Európe. Priemer počtu poľnohospodárov v produktívnom veku v celej únii je len 10 percent.
Žiadna fikcia, ale realita: Potravín nemusí byť dosť
Z nedostatku pracovníkov vyplýva však ešte vypuklejší problém – hrozba nedostatku produkcie. Treba si uvedomiť, že ak by niektorí z pracovníkov družstiev museli nastúpiť do karantény, hrozilo by, že sa do nej dostane celá pracovná zmena, či farma.
„Nie je fikcia, že by s príchodom takejto situácie súčasne na viacerých farmách na Slovensku hrozil reálny nedostatok potravín. Na jeseň a hlavne na budúci rok by sme aj vďaka potravinovej nesebestačnosti mohli trpieť nedostatkom potravín. Uvedomujeme si vážnosť situácie, ktorá sa vplyvom pandémie dostáva viac do povedomia ľudí a je čoraz reálnejšia, bez ohľadu na to, kedy pandémia skončí. Problém tu zostane. Tento fakt si neuvedomujeme len my, ale väčšina prvovýrobcov na Slovensku,“ dodáva riaditeľ spoločnosti SANAGRO Tomáš Kohút, pričom vyzýva konkurenčné firmy či verejnosť, aby sa k iniciatíve pridali.
Iniciatívu SANAGRA podporili prvé firmy
Za pár dní existencie iniciatívy Naši farmári sa k nej pridalo viacero veľkých hráčov. Spoločnosť Corteva Agriscience, ktorá je popredným hráčom v poľnohospodárstve vo vyše 130 krajinách a ktorá sa venuje ochrane plodín, sa stala podporovateľom NAŠICH FARMÁROV medzi prvými.
Tvrdí, že úrodu teraz ohrozujú nielen škodcovia, ale aj aktuálna situácia. „Naša firma si zakladá na spolupráci so slovenskými farmármi, ktorých výrobky distribuujeme svojim zákazníkom. Uvedomujeme si, že sú pre nás všetkých nenahraditeľní, preto sme sa aj my rozhodli podporiť projekt Naši farmári,“ uviedla Lucia Kubincová, obchodná riaditeľka spoločnosti Freshbox, ktorá sa orientuje na dovoz potravín priamo domov.