Lukáš Hertl: Mladí ľudia sú prekvapení, s akými modernými strojmi v poľnohospodárstve pracujeme

Lásku k prírode a k starostlivosti o pôdu a rastliny nasával už od detstva v rodine.

Starý otec farmára Lukáša Hertla sa s nadšením venoval svojmu malému vinohradu. „Víno bola jeho vášeň, radosť, ale aj tvrdá práca, ktorú robil vo voľných chvíľach popri práci,“ opisuje. Vnuka často brával so sebou do vinohradu. „Videl som, že na to, aby si mohol vychutnať pohár vína, bola potrebná starostlivosť o vinič, tvrdá práca vo vinohrade a aj veľký kus vinárskeho umenia, kým sa z bobúľ hrozna stalo víno,“ približuje Lukáš Hertl. Aj jeho otec bol poľnohospodár, ktorý mu ukázal krásu poľnohospodárskej techniky. „Učarovali mi najmä traktory,“ hovorí.

Rozhodol sa preto študovať na Strednej poľnohospodárskej škole a v tom období si spolu s bratom kúpili malotraktor, s ktorým chodili orať a kultivátorovať pôdu v okolí Skalice. Starali sa tiež o mestskú zeleň a detské ihriská. „Traktor je ešte funkčný, avšak na prácu s ním už nemám čas. Vinohradu sa čiastočne venujem dodnes,“ vysvetľuje Lukáš Hertl, ktorý v súčasnosti vedie najväčšiu ekologickú farmu na Slovensku – BOS-POR AGRO v Húškach na Záhorí. Zároveň má ako regionálny riaditeľ spoločnosti Sanagro na starosti ďalšie štyri farmy v okolí.

Práca v poľnohospodárstve nie je nikdy stereotypná

V dnešnom hektickom svete si veľmi pochvaľuje prácu spojenú s prírodou, ktorá nebýva nikdy stereotypná. Záleží totiž od množstva faktorov, ktoré človek nevie ovplyvniť, ako napríklad od počasia. Ale, a to si podľa neho mnohí mladí ľudia neuvedomujú, je to aj práca, pri ktorej sa využívajú moderné poľnohospodárske stroje. „Máme výkonné traktory s GPS navigáciami a k nim moderné prídavné zariadenia,“ opisuje Lukáš Hertl. Počas prednášok pre žiakov základných škôl boli študenti podľa jeho slov veľmi prekvapení práve tým, koľko modernej techniky sa v agrosektore využíva. „A zároveň aj tým, koľko úsilia a práce je za každou potravinou, ktorú dostanú na stôl,“ konštatuje.

Za výhodu preto považuje, keď má na farme stabilných zamestnancov. Nových pracovníkov je podľa neho v súčasnosti veľmi ťažké nájsť, ale veľmi rád by privítal nových nadšených zamestnancov. Oceňuje predovšetkým, keď majú ľudia dobrý vzťah či už k zvieratám alebo k poľnohospodárskym strojom a poznajú pracovné prostredie aj pracovné postupy. Pripomína tiež, že práca na farmách býva často vhodná práve pre miestnych zamestnancov v danom regióne.

Najväčšia ekologická farma na Slovensku

Sám začal pracovať v spoločnosti BOS-POR AGRO v Húškach ešte počas štúdia na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. „Mal som na starosti ochranu rastlín, mechanizáciu, ale staral som sa aj o investičnú výstavbu,“ vymenúva Lukáš Hertl. Spoločnosť v súčasnosti obhospodaruje takmer 4 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy, pričom od roku 2010 hospodári v systéme ekologického poľnohospodárstva. Od roku 2017 je súčasťou fariem a podnikov skupiny Sanagro. Aktuálne sa pýši tým, že je najväčšou ekologickou farmou na Slovensku. V roku 2008 sa stala víťazom súťaže Top Agro Slovensko v kategórii obchodné spoločnosti a získala viacero slovenských aj zahraničných biocertifikátov. V minulom roku sa v jej priestoroch vybudovala biofarma sliepok s mobilným kurínom a voľným výbehom na pasienok.

V súčasnosti sa ako regionálny riaditeľ starám aj o Roľnícke družstvo Častkov, farmu Sanagro Senica, Roľnícke družstvo Samuela Jurkoviča v Sobotišti a o ekofarmu Euroagro Senica so sídlom vo Vrbovciach. Spolu obhospodarujeme 8 800 hektárov poľnohospodárskej pôdy,“ doplnil Lukáš Hertl. Na farmách sa venujú predovšetkým pestovaniu husto siatych obilnín, kukurice, cukrovej repy a krmovín. Pestujú však aj liečivé rastliny ako pestrec maránsky či zeleninu ako cibuľa, zemiaky a tekvice. Zároveň chovajú hovädzí dobytok s produkciou mlieka a majú aj chovy s produkciou bio mäsa. „Zamestnávame 87 pracovníkov, z toho je 22 žien a 65 mužov, ich vekový priemer je 44 rokov,“ vyčísľuje farmár Lukáš Hertl.

Výzvou pre poľnohospodárov sú klimatické zmeny

Poľnohospodárstvo na Slovensku pritom v súčasnosti čelí viacerým výzvam. Aktuálne je to napríklad rýchle tempo rastu cien, či už priemyselných hnojív alebo prostriedkov na ochranu rastlín a osív.

Okrem toho ovplyvňujú v celej Európe pestovateľské podmienky klimatické zmeny. „Preto sa aj u nás dostávajú do povedomia agrolesnícke systémy, ktoré ponúkajú alternatívne hospodárenie na pôde, ktoré kombinuje pestovanie drevín s jednou alebo viacerými formami poľnohospodárskej produkcie, prípadne s chovom zvierat,“ približuje Lukáš Hertl. Na farmách sa preto začali venovať agrolesníctvu a v tomto systéme už vysadili na Záhorí 14 000 kusov stromčekov.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:

Najnovšie články

Výhodná ponuka pre mäsiarstva:
Poctivé hovädzie len za 4,40 € bez DPH/kg

Získajte pre svoje mäsiarstvo poctivé hovädzie štvrte z našej lokálnej farmy v Častkove. Dobytok kŕmime výhradne slovenským domácim krmivom, vďaka čomu sa naše mäso vyznačuje vysokou kvalitou. Na štvrte vám ho rozdelí bitúnok v Holíči. Zvýhodnená cena 4,40 € bez DPH/kg navyše zahŕňa aj dopravu do Bratislavy. Neváhajte a kontaktujte nás.

Pre poctivých mäsiarov ponúkame na predaj pravé (samozrejme aj ľavé) Slovenské hovädzie štvrte z našej farmy v Častkove. Dobytok u nás kŕmime výhradne naším Slovenským krmivom. Na štvrte Vám to rozdelí bitúnok v Holiči a dopravu do Bratislavy zabezpečíme my.